Serpentine Handicap Results: 9 June 2012

Jump to: 

Handicap runners

pos
 
name
 
finish
time 
start
time 
net
time 
targ
pb 
bon
pts 
race
pts 
tot
pts 
races
run 
lap
one 
lap
two 
pace
 
age
1 Richard Taylor 46:59 20:30 26:29 27:09 12 20 32 9 13:32 12:57 6:06 71.2%
2 Bernadette McKernan 47:28 10:30 36:58 37:36 12 19 31 8 19:00 17:58 8:31 60.7%
3 Craig Barney 47:32 20:00 27:32 28:20 12 18 30 7 14:04 13:28 6:21 66.8%
4 Christian Morris 47:35 15:15 32:20 24:47 0 17 17 65 16:07 16:13 7:27 56.8%
5 Graham Carson 47:44 14:15 33:29 31:42 6 16 22 52 16:40 16:49 7:43 71.3%
6 Valerie Metcalf 47:50 14:45 33:05 29:42 0 15 15 60 16:53 16:12 7:37 69.9%
7 Tom Donovan 48:01 15:45 32:16 31:40 10 14 24 44 16:12 16:04 7:26 64.0%
8 Simon Coles 48:03 14:30 33:33 31:52 6 13 19 63 16:53 16:40 7:44 64.6%
9 Anna Bardos 48:05 13:00 35:05 35:41 12 12 24 6 17:33 17:32 8:05 60.4%
10 Jean-Luc Hoez 48:06 18:00 30:06 29:18 9 11 20 131 15:03 15:03 6:56 72.0%
11 Nick Fairclough 48:06 17:30 30:36 30:26 11 10 21 19 14:53 15:43 7:03 63.9%
12 Rizwan Khan 48:07 18:15 29:52 29:38 11 9 20 17 14:48 15:04 6:53 66.0%
13 Andrew Roberts 48:08 18:45 29:23 29:15 11 8 19 14 14:38 14:45 6:46 77.0%
14 Richard Smith 48:11 14:30 33:41 30:15 0 7 7 152 16:31 17:10 7:46 67.1%
15 Ian Hall 48:12 15:15 32:57 30:35 4 6 10 116 16:06 16:51 7:36 68.6%
16 Laura Renshaw 48:14 18:45 29:29 29:51 12 5 17 6 14:43 14:46 6:48 71.4%
17 Treena Naylor 48:16 09:15 39:01 39:01 12 4 16 8 19:04 19:57 9:00 55.7%
18 Tim Renshaw 48:17 21:30 26:47 26:58 12 3 15 6 13:22 13:25 6:10 68.6%
19 Brian Pickles 48:24 17:15 31:09 30:39 10 3 13 70 15:31 15:38 7:11 69.6%
20 Jeremy Freer 48:26 18:45 29:41 28:46 8 3 11 64 14:44 14:57 6:50 64.5%
21 Manuel Moreno 48:29 13:30 34:59 34:23 10 3 13 92 17:27 17:32 8:04 69.5%
22 Eamonn Richardson 48:35 16:15 32:20 29:10 2 3 5 245 16:19 16:01 7:27 66.5%
23 Rita Courtney 48:36 10:30 38:06 37:54 11 3 14 11 18:58 19:08 8:47 55.9%
24 Alan G. Hall 48:37 21:30 27:07 26:02 8 3 11 40 13:44 13:23 6:15 72.2%
25 Fliss Berridge 48:38 13:00 35:38 35:26 11 3 14 7 17:46 17:52 8:13 59.3%
26 Carolyn Jackson 48:41 09:15 39:26 39:12 11 3 14 7 19:47 19:39 9:05 63.2%
27 Catharine Sowerby 48:43 14:15 34:28 33:54 10 3 13 16 16:53 17:35 7:57 67.9%
28 Marina Mok 48:44 03:15 45:29 44:42 10 3 13 9 22:14 23:15 10:29 48.1%
29 David Smart 48:46 17:30 31:16 28:48 4 3 7 115 15:37 15:39 7:12 74.9%
30 Michael Woodcock 48:52 11:30 37:22 35:38 7 3 10 23 18:55 18:27 8:37 65.7%
31 Pamela Taylor 48:59 15:30 33:29 33:11 11 3 14 6 16:49 16:40 7:43 63.1%
32 Mark Pittaway 49:02 15:00 34:02 31:26 4 3 7 31 17:14 16:48 7:51 66.5%
33 Giles Balleny 49:04 18:45 30:19 28:44 6 3 9 34 14:42 15:37 6:59 61.5%
34 Alexandre Bernigaud 49:11 22:30 26:41 26:31 11 3 14 5 13:23 13:18 6:09 71.7%
35 Gary Hymns 49:14 19:45 29:29 27:22 4 3 7 112 14:49 14:40 6:48 74.2%
36 Tony Gould 49:20 20:30 28:50 27:15 6 3 9 27 14:09 14:41 6:39 68.4%
37 Brendan Greene 49:23 24:00 25:23 24:58 10 3 13 5 12:34 12:49 5:51 76.0%
38 Adrian Rosoga 49:32 20:30 29:02 27:37 7 3 10 31 14:27 14:35 6:41 68.4%
39 Andrew Williams 49:36 18:15 31:21 29:20 5 3 8 18 15:38 15:43 7:13 58.5%
40 Graham Broyd 49:39 12:45 36:54 36:57 12 3 15 5 18:04 18:50 8:30 58.7%
41 Nicholas Beale 49:43 14:45 34:58 33:41 8 3 11 32 17:09 17:49 8:03 63.6%
42 Ron Hagell 49:46 11:00 38:46 34:01 0 3 3 49 19:20 19:26 8:56 62.7%
43 Michael Soden 50:11 16:00 34:11 34:09 11 3 14 4 16:43 17:28 7:53 56.0%
44 James Marler 50:18 16:30 33:48 30:58 3 3 6 26 16:46 17:02 7:47 62.1%
45 Sid Wills 50:40 05:15 45:25 39:29 0 3 3 89 22:32 22:53 10:28 55.9%
46 Keith Evans 50:54 08:00 42:54 36:29 0 3 3 152 21:29 21:25 9:53 61.8%
47 Arild Dregelid 52:25 21:30 30:55 28:26 3 3 6 4 15:44 15:11 7:07 69.5%
48 Quintin Wright 52:46 22:00 30:46 26:38 0 3 3 17 13:33 17:13 7:05 68.7%
49 Lynn Plumbley 53:05 14:30 38:35 36:03 5 3 8 5 19:15 19:20 8:54 67.2%
50 Kiera Attwooll 67:32 14:30 53:02 28:53 0 3 3 35 27:16 25:46 12:14 39.8%

Scratch runners

pos
 
name
 
finish
time 
start
time 
net
time 
targ
pb 
bon
pts 
race
pts 
tot
pts 
races
run 
lap
one 
lap
two 
pace
 
age
- Aishleen Lester 45:45 08:15 37:30 00:00 0 3 3 1 18:30 19:00 8:39 56.1%
- Julie Stones 45:49 08:15 37:34 00:00 0 3 3 1 19:10 18:24 8:39 56.6%
- John Hynes 46:25 14:30 31:55 00:00 0 3 3 1 16:10 15:45 7:21 64.7%
- Rainer Rohrs 47:01 14:30 32:31 00:00 0 3 3 1 16:14 16:17 7:30 59.8%
- Vijay Bala 47:47 10:45 37:02 00:00 0 3 3 1 18:56 18:06 8:32 50.0%
- Edward Bardos 47:53 16:30 31:23 00:00 0 3 3 1 15:26 15:57 7:14 61.0%
- Emily Trace 47:59 12:00 35:59 00:00 0 3 3 1 17:55 18:04 8:18 58.2%
- Alex Darbyshire 48:09 07:15 40:54 38:55 7 3 10 4 20:26 20:28 9:26 53.9%
- Peter Tallboys 48:33 11:30 37:03 35:43 8 3 11 7 18:25 18:38 8:32 56.2%
- Brett MacFarlane 48:51 20:45 28:06 28:22 12 3 15 5 14:05 14:01 6:28 66.8%
- Deborah Pratley 49:11 17:45 31:26 00:00 0 3 3 1 15:21 16:05 7:15 67.2%
- Angela McGhee 49:13 08:15 40:58 00:00 0 3 3 1 19:54 21:04 9:27 76.8%
- Sophia Holder 49:17 11:45 37:32 40:23 12 3 15 2 18:24 19:08 8:39 56.4%
- Daniel Sieff 49:52 19:30 30:22 31:42 12 3 15 2 15:04 15:18 7:00 61.4%
- Yukie Marler 49:54 13:30 36:24 37:10 12 3 15 4 18:01 18:23 8:23 71.2%
- Eddie Brocklesby 51:08 10:45 40:23 36:56 3 3 6 49 20:15 20:08 9:18 76.6%
- Michelle Mason 53:24 10:15 43:09 00:00 0 3 3 1 20:11 22:58 9:57 48.5%

Race conditions

Windy

Report

The alternative 'Bandstand - Marble Arch - West Carriage Drive - Parks Police - Serpentine 2 laps course was run.

We had 67 runners, 8 beating their personal best!

Congratulations to the winners:

1st place Richard Taylor
2nd place Bernadette McKernan
3rd place Craig Barney

Guy OKeefe leads the Tom Hogshead, Jeremy Freer is second and Treena Naylor on third place.

Thanks to all the helpers and see you next month!

Race helpers

James Stratford, John D'Souza, David Hinds, Debbie, Michelle Woodburn, Roger Coyle, Baiju, Neil Garrod, Josie Wildridge, Alec Laing, Patrizia Victor, Darren Over, Nick Fairclough, Andrew Richards, Jeremy Milne, Beatriz Soden