Southern Counties XC Championship (men): 25 January 2014

 Men and women:  Separate Other races:   

All runners

Pos arrow Name arrow Time arrow Cat arrow Club arrow Pace arrow
1 1 Nicholas Torry 51:46 V35 Serpentine 5:33
2 2 Richard Phillips 52:57 V35 Serpentine 5:41
3 3 Jonathan Poole 54:32 SM Serpentine 5:51
4 4 Will Green 56:47 V35 Serpentine 6:05
5 5 Pau Herrero 57:00 V35 Serpentine 6:07
6 6 Hendrik Zietsman 58:00 V45 Serpentine 6:13
7 7 Dave Morgan 59:11 SM Serpentine 6:21
8 8 Daniel De Palol 59:39 V35 Serpentine 6:24
9 9 Yari Fontebasso 1:00:08 SM Serpentine 6:27
10 10 Rick Weston 1:00:22 SM Serpentine 6:29
11 11 Simon Barrett 1:00:41 V35 Serpentine 6:31
12 12 Benjamin Tolputt 1:02:42 SM Serpentine 6:44
13 13 Cedric Berthelon 1:03:43 V40 Serpentine 6:50
14 14 Jamie Smalley 1:04:24 SM Serpentine 6:54
15 15 Nicola Barberis Negra 1:05:49 SM Serpentine 7:04
16 16 Richard Fanning 1:06:05 V40 Serpentine 7:05
17 17 Sergio Gonzalez Manzaneque 1:07:14 V35 Serpentine 7:13
18 18 Paul Hayman 1:07:24 SM Serpentine 7:14
19 19 David P Evans 1:07:53 SM Serpentine 7:17
20 20 Fraser Johnson 1:09:43 V40 Serpentine 7:29
21 21 Nick Copas 1:09:57 V40 Serpentine 7:30
22 22 Gavin Edmonds 1:10:45 V40 Serpentine 7:35
23 23 Michael Stainton 1:11:23 V50 Serpentine 7:39
24 24 Hector Cortes 1:11:35 SM Serpentine 7:41
25 25 Alex Elferink 1:11:44 V40 Serpentine 7:42
26 26 Ben Stanton 1:13:30 SM Serpentine 7:53
27 27 Gideon Reid 1:14:21 V35 Serpentine 7:59
28 28 Matthew Hearne 1:15:21 V35 Serpentine 8:05
29 29 Oliver Greenslade 1:15:47 SM Serpentine 8:08
30 30 Chris Langley-Waylen 1:16:45 SM Serpentine 8:14
31 31 Ian Johnson 1:16:46 V45 Serpentine 8:14
32 32 Mark Kell 1:17:06 SM Serpentine 8:16
33 33 Andrew Taylor 1:17:09 SM Serpentine 8:17
34 34 John Randall 1:18:19 V40 Serpentine 8:24
35 35 Robert Ingoldby 1:18:34 V35 Serpentine 8:26
36 36 Rich Bartlett 1:21:44 V50 Serpentine 8:46

Report

Very wet and muddy underfoot with most runners opting for 15mms spikes. The conditions started as overcast, but dry, for the women but by the later stages of the men's race the heavens opened with hail, rain, gale force winds and thunder and lightening making tough conditions even worse.

The women's team competed strongly but Aldershot Farnham & District were winners yet again with our first team coming 9th and the B team 11th (first scoring B team).

The men had an excellent day with Nick Torry first Serpie to finish in 8th place closely followed by Richard Philips in 15th. With 6 runners finishing in the top 95 this secured us the Bronze medal position behind Shaftsbury Barnet Harriers and Bedford.

Thanks:
Malcolm French who was course referee and all the Serpie marshals on the course: Callum Martin, Christian and Andrea Clement, Sammy Li, John Gatens, Caroline Ringrow, Richard Smith, Enric Lozano, Louise Keena & Richella Doyle
Serpie team managers: Lisa Pettit & Bev Thomas


Chart 5a32e4d3d1a00

Result queries

If you have any queries about these results please email results@serpentine.org.uk